Školský systém v Anglicku- 8 rozdielov na základnej škole, ktoré ma milo prekvapili

BLOG Londýn

Hneď na začiatok upozorním, že v tomto článku nepíšem o štruktúre škôl v Anglicku, ale o osobnej skúsenosti s učebným procesom na základnej škole, ktorý ma príjemne prekvapil. Táto škola je jedna z najlepších v celom Anglicku. Verím, že systém, akým funguje nás dokáže inšpirovať a priniesť nápady ku zlepšeniu i na našich školách.

1. Výbava do školy

Jeden zošit, desiata a telocvik. To je všetko. Domáce úlohy iba v piatok. Po škole hodiny plávania alebo hrania na bicie. Viete si predstaviť takýto denný plán dieťaťa do 11 rokov? Ako aupair v Londýne som sa presvedčila, že rozdiely v učebných osnovách v Anglicku sú diametrálne odlišné od tých na Slovensku. A zistila som, prečo deti v Anglicku majú také vysoké sebavedomie. Pozor! Neznamená to, že každá jedna škola v Anglicku je rovnaká, posúvam len moje postrehy z vlastnej skúsenosti z katolíckej základnej školy v Londýne.

Poprechádzajte sa nižšie virtuálne po okolí a nasajte atmosféru.

2. Viac učiteľov v jednej triede a spôsob výučby

Na jednu triedu je možné mať okrem samotného učiteľa aj ďalšieho pomocného učiteľa. Ten síce nemá úplne učiteľské vzdelanie, ale pomôže zvládať väčšie množstvo študentov. V triede ich totiž môže byť maximálne 30. V prípade, že je v triede aj dieťa, ktoré potrebuje aj špeciálnu podporu, ako napr. dieťa s dyslexiou, autizmom, ADHD a pod., nachádza sa tu ešte ďalší pomocný učiteľ na toto dieťa.

Na Slovensku sa musia učitelia mnohých škôl, hlavne štátnych, striktne riadiť podľa učebných osnov. V Anglicku je to však o niečo voľnejšie. Existujú tu síce rámcové osnovy, učitelia si však sami môžu zvoliť čo a akým spôsobom budú vyučovať. Učiteľ tu môže využiť svoju kreativitu a učiť tak, ako mu to vyhovuje.

3. Zabudnite na známkovanie

Spomínate si na tú hanbu, keď celá trieda vedela, že ste dostali 5 z písomky? Toto sa v Anglicku v tejto škole stať nemohlo. Tam totiž žiadne známkovanie nie je!!! Dokonca ani na vysvedčení. Namiesto toho majú slovné hodnotenie a to má tú výhodu, že popíše a napovie, v čom dieťaťu pomôcť a čo mu ide veľmi dobre, pričom sa dá pohrať s formou ľudského vyjadrenia.

Nevýhodou môže byť to, že rodičia nevedia podľa tohto hodnotenia vydedukovať, či je ich dieťa najlepšie, priemerné alebo podpriemerné. To zistia až na druhom stupni.
Taktiež zabudnite na verejné skúšanie pred tabuľou. Výsledky skúšok vo vyššom veku sú tajné a vie o nich len daný študent a učiteľ (a rodič).

4. Žiadne podvádzanie

Pamätáte si, ako ste si písali ťaháky pred písomkou a potom ste sa modlili, aby vás učiteľ nenachytal? Tak takéto niečo tu takmer vôbec neexistuje. Deti sú zvyknuté nepodvádzať a neodpisovať. Ak by tak totiž urobili, bola by to veľká hanba. Je však pravda, že tu ani nie je veľký dôvod podvádzať. Písomky sú totiž nahlásené dlhšiu dobu vopred, aby sa žiak dokázal pripraviť. Okrem toho sa ani písomky neznámkujú, len slovne popíšu, čo by mohli urobiť lepšie. Tak čo, brali by ste to?

5. Doprovod do školy a žiadny telefón na hodine

Do tejto školy nebolo možné nosiť telefón a tak tomu je vo väčšine škôl v Anglicku. Dievčatá, o ktoré som sa starala, nemohli mobily do školy nosiť až od 16tich rokov a aj potom ich museli pred vyučovaním vhodiť do schránky a vyzdvihnúť si ich až na prestávke. Prísnejšie to bolo aj s doprovodom. Ten je tu povinný až do 11. roku dieťaťa, pričom rodič alebo iný dospelák musí dieťa priviesť a vyzdvihnúť zo školy, aj keď je škola hneď za rohom.

6. Pravidelné detské vystúpenia

Deti sa učia už od útleho veku vystupovať pred verejnosťou. Pravidelne sa v škole uskutočňujú vystúpenia ich ratolestí pred všetkými rodičmi, príp. ich známymi. Na niekoľkých z nich som sa pozorne prizerala a musím povedať, že to zanechalo vo mne veľký dojem. Herecké vystúpenia, hudobné vystúpenia, talentové vystúpenia- to všetko deti pravidelne trénovali buď v škole alebo aj v rámci mimoškolského krúžku. Dokonca počas vianočných sviatkov chodili deti do ulíc a spievali vianočné koledy pred ľuďmi.

Jedna dojemná skúsenosť

Na jednom z detských vystúpení, kde každé dieťa malo predviesť hru na jeden hudobný nástroj, začal hrať chlapec na flaute. Hral nádherne a vedľa mňa sedel jeho otec, ktorý bol z toho taký dojatý, že plakal. Po vystúpení som sa dozvedela, že pochádza z chudobnejšej rodiny a nemohli si dovoliť učiteľa. Chlapec sa naučil hrať na hudobnom nástroji úplne sám bez toho, aby vedel noty.

7. Najskôr rozprávanie a potom gramatika

Keď som prvýkrát prišla do Anglicka, myslela som si, že deti v deviatich rokoch ovládajú pravopis bez problémov. Aké bolo moje prekvapenie, keď nevedeli, ako sa správne píše “beautiful”. Nechápala som. Ako to, že vedia geniálne rozprávať, ale nevedia to správne napísať? Nuž, riadia sa pravidlom “take it easy.” Učitelia na nich netlačia, aby vedeli už v siedmich rokoch perfektne gramatiku. Učia sa ju postupne, pomaly. Tak isto aj matematiku a iné predmety. Pre zasmiatie, prečítajte si, ako som vystrašila vďaka svojej výslovnosti v začiatkoch dievčatko, čo som opatrovala.

Jedna milá skutočnosť

Jedno z dievčat, čo som opatrovala, je teraz jednou z najlepších v matematike a chodí na Cambridge a druhá chodí na právo.

8. Školské uniformy

Deti nosia v škole rovnaké školské uniformy- dievčatá sukne a chlapci nohavice. V neskoršom veku si môžu dievčatá vybrať, či chcú nosiť sukne alebo nohavice. To, či sú unniformy výhodou, rozhodnite sami. Každopádne, rodičom odpadá starosť o rozhodovanie sa, čo dieťaťu obliecť na dennej báze a a navyše si nezávidia a neporovnávajú sa.

9. Podpora detí v čítaní, spievaní, tvorení, zahradníčení

V niektorých školách sú naozaj kreatívni. Podporujú rôznorodosť aktivít, nie len mentálne. Deti majú v škole aj psíka, ktorého chodia pravidelne venčiť alebo rybičky, ktorých akvárium musia pravidelne čistiť. Taktiež majú možnosť v rámci vyučovania tvoriť rôzne dekoračné alebo iné predmety. Chodia pravidelne do školskej záhradky, kde sa starajú o všetko potrebné. V rámci vyučovania sa nezabúda na hodiny spevu – deti spievajú spolu s učiteľom, ktorý ich vedie na klavíri alebo na gitare.

Malá kuriozitka

Na tejto škole mali v jednom ročníku dievčatá aj povinné plávanie. Okrem toho chodili raz do týždňa jazdiť na koňoch do Hyde Parku a to úplne zadarmo!!!

10. Učitelia sú podporujúci, trpezliví, profesionálni

Jedným z dôležitých aspektov školy je, aby deti boli vzdelávané s rešpektom a pochvalou, aby z nich vyrástli sebavedomé a uvedomelé osobnosti, ktoré sa neboja prezentovať svoj názor. Cieľom školy je zabezpečiť, aby deti odchádzali zo školy nielen  naplnené vedomosťami, ale aj psychicky silné a šťastné osobnosti. V tom tkvie tajomstvo školského vzdelávania. Podpora, radosť, vášeň, sebadôvera a pomoc tým, ktorí to potrebujú. Myslím si, že toto je cesta, ktorou je potrebné sa uberať i na Slovensku. Z našich detí potom vyrastú šťastné a silné osobnosti, ktoré sa neboja pýtať a vyjadriť svoj názor.

Video o škole, o ktorej píšem. Verím, že vás inšpiruje.

Kurzy priamo pre teba

KURZY PRE DETI
KURZY PRE DOSPELÝCH
KURZY PRE FIRMY
KURZY NA MIERU

Mohlo by ťa zaujať...

Dvojjazyčné knihy
dvojjazyčné knihy
5 tipov, ako si vybrať dvojjazyčnú knihu

Vyberaj podľa úrovne, témy, MP3, gramatiky, cvičení a obrázkov, ktoré ťa budú baviť.

PREČÍTAŤ
dvojjazyčné knihy
Máš aj ty svoju dvojjazyčnú (bilingválnu) knihu pri učení angličtiny?

7 dôvodov, prečo používať bilingválnu knihu pri učení angličtiny.

PREČÍTAŤ
Konverzácie angličtina
angličtina pre začiatočníkov
doučovanie
Akých 20 najčastejších chýb v angličtine robia Slováci?

Pozrite sa, aké chyby robia moji študenti najčastejšie pri konverzáciach a vyhnite sa im.

PREČÍTAŤ
VŠETKY ČLÁNKY

Hodina konverzácie v angličtine bezplatne

HOVOROVÁ ANGLIČTINA
Popri práci v Londýne som navštevovala kurzy angličtiny u rodených Angličanov, kde som sa dozvedela množstvo vychytávok hovorenej angličtiny, ktoré môžem naučiť aj teba.

POHOVOR V ANGLIČTINE
Taktiež som absolvovala množstvo pohovorov (najzaujímavejší bol mimochodom v Googli), takže ťa môžem pripraviť na pohovor v angličtine a jeho úskalia.

BUSINESS ANGLIČTINA
Robila som v medzinárodnej firme, kde bola angličtina pri pracovných cestách nutnosť. Ak si v podobnej situácii a potrebuješ svoju pracovnú angličtinu vyšperkovať, som tu pre teba.

Ak chceš svoju angličtinu zlepšiť prakticky, ponúkam ti úvodnú hodinu konverzácie BEZPLATNE,
kde spolu zistíme, na čom potrebuješ popracovať.

Antispam

Zaškrtnite, koľko má ruka prstov:

     
David I.

Vierka je veľmi príjemná, má veľmi profesionálny prístup, vždy po každej hodine posiela materialy čo sme sa učili čo som nevedel a všetko mi to zhrnie do emailu. Je naozaj vzdelaná je vidieť že angličtinu ovláda na vysokej úrovni a navyše sa mi páči že ju učí zábavnejšou formou. Určite odporúčam.

David I.

Pavol P.

Vierka je spoľahlivá a trpezlivá. Pomohla mi hlavne konverzovať v angličtine. Je vidno, že žila v Londýne, jazykom i prístupom.

Pavol P.