10 užitočných anglických fráz priamo z Anglicka

BLOG anglické frázy - collocations

Nedávno som navštívila v Sheffielde môjho bývalého učiteľa angličtiny, ktorý ma učil na škole v Londýne. Bolo úžasné ho znovu stretnúť a navyše rozprávať s native speakrom. Na mojej ceste som natrafila na niekoľko výrazov, ktoré ma zaujali a rada by som ich s vami zdieľala.

1. It’s a dead end

Išli sme po ulici, keď nám zrazu Paul povedal. “I think it is a dead end.” A ukázal na značku “No through road.” Bolo mi jasné, že tadiaľ neprejdeme, lebo je to slepá ulička.

Anglická fráza dead end

2. Calling at

Na stanici v Anglicku vás budú informovať, na ktorom nástupišti „platform“ sa nachádza váš vlak a na ktorých zastávkach stojí, t.j. „calling at“ a „via“. Takisto môžete vidieť informáciu o počte vozňov vo vlaku „coaches“.

Anglická fráza calling at na nástupišti a platform

3. Please do not tread on us

V niektorých parkoch môžete natrafiť aj na takéto milé oznámenie. Tráva nás týmto sama žiada, aby sme na ňu nestúpali a radšej ju obišli po chodníku. My sme sa s týmto stretli v botanickej záhrade v Sheffielde.

Anglická značka do not tread on us

4. Water bottle refill

Aké je len užitočné si naplniť fľašu vodou priamo na stanici. O kvalite vody sme sa už síce viac nedozvedeli, ale napriek tomu sme si aj my naplnili našu flašu.

Anglická značka Water bottle refill

5. To eat in or take away?

Tento výraz budete veľmi často počuť, keď si budete chcieť niečo kúpiť vo fast foode alebo v kaviarni ako Pret A Manger, Costa alebo Starbucks. Môžete si vybrať či chcete jesť na mieste alebo si jedlo zobrať so sebou.

anglický výraz to eat or take away

6. Slippery floor

Označenie mokrej podlahy je zvýraznené výraznou žltou farbou. Ja som sa o to však potkla v múzeu, kde som obdivovala zbierky motýľov. Takže v konečnom dôsldku výstraha pred nebezpečím je nebezpečenstvo samo o sebe.

Značka mokrej podlahy

7. Currency exchange

Ak si chcete rozmeniť peniaze v Anglicku, určite tak urobte v zmenárni “currency exchange” a môžete sa opýtať otázkou napríklad: „What’s the exchange rate for EUR to GBP?” alebo “How many pounds do I get for 10?”.

Anglický výraz zmenárne currency exchange

8. Do not lean

„Do not lean“ alebo „Do not lean over the platform door“ znamená neopierajte sa alebo sa nevykláňajte cez okraj nástupišťa, príp. aj cez dvere nástupišťa, čo na Slovensku ani nemáme. Pred vystúpením z vlaku môžete počuť aj výraz „mind the gap“, čo znamená, že si máte dávať pozor pri vystupovaní/nastupovaní z/do vlaku.

Anglické frázy do not lean a mind a gap

9. Wide aisle gate

„Aisle seat“ určite poznáte ako sedadlo v uličke lietadla. „Wide aisle gate“ znamená širší prechod uličkou pre tých, čo sú na piktogramoch. Táto značka bola zachytená na vlakovej stanici v Manchestri.

Anglická fráza wide aisle gate a aisle seat

10. It is this way

Nasledujúcu vetu budete používať veľmi často, ak sa chcete niekam dostať. Presne tak, ako pes na obrázku, ktorý ťahá majiteľa presne tam, kam chce – do parku. „The park is this way!“ Značí to, že cesta do parku je tadiaľto.

Anglická fráza it is this way

Ešte jeden výraz na záver…

Bonusová fráza – Play it by ear

Na našej ceste do múzea v Sheffielde sme si neboli istí, či ideme správnou cestou a Paul zrazu povedal: “We´ll just have to play it by ear and hope this is the right way.” Znamená to, že pôjdeme naďalej našou cestou a uvidíme, kam sa dostaneme, resp. necháme to na osud a našu intuíciu.

Kurzy priamo pre teba

KURZY PRE DETI
KURZY PRE DOSPELÝCH
KURZY PRE FIRMY
KURZY NA MIERU

Mohlo by ťa zaujať...

dvojjazyčné knihy
Máš aj ty svoju dvojjazyčnú (bilingválnu) knihu pri učení angličtiny?

7 dôvodov, prečo používať bilingválnu knihu pri učení angličtiny.

PREČÍTAŤ
Anglická výslovnosť
anglická výslovnosť
anglický slovník
angličtina
Cambridge
doučovanie
Google Translator
Trapasy s výslovnosťou anglických slovíčok

Ako som dievčatko vystrašila, že prichádza jej smrť a nie jej oco? Ako na správnu výslovnosť?

PREČÍTAŤ
Angličtina pre deti- Peppa pig
anglický slovník
angličtina pre začiatočníkov
dvojjazyčné knihy
Angličtina pre deti – ako na to hravo?

Tipy na rozprávky, online hry, pesničky a obrázkové slovníky v angličtine pre deti.

PREČÍTAŤ
VŠETKY ČLÁNKY

Hodina konverzácie v angličtine bezplatne

HOVOROVÁ ANGLIČTINA
Popri práci v Londýne som navštevovala kurzy angličtiny u rodených Angličanov, kde som sa dozvedela množstvo vychytávok hovorenej angličtiny, ktoré môžem naučiť aj teba.

POHOVOR V ANGLIČTINE
Taktiež som absolvovala množstvo pohovorov (najzaujímavejší bol mimochodom v Googli), takže ťa môžem pripraviť na pohovor v angličtine a jeho úskalia.

BUSINESS ANGLIČTINA
Robila som v medzinárodnej firme, kde bola angličtina pri pracovných cestách nutnosť. Ak si v podobnej situácii a potrebuješ svoju pracovnú angličtinu vyšperkovať, som tu pre teba.

Ak chceš svoju angličtinu zlepšiť prakticky, ponúkam ti úvodnú hodinu konverzácie BEZPLATNE,
kde spolu zistíme, na čom potrebuješ popracovať.

Antispam

Zaškrtnite, koľko má ruka prstov:

     
Pavol P.

Vierka je spoľahlivá a trpezlivá. Pomohla mi hlavne konverzovať v angličtine. Je vidno, že žila v Londýne, jazykom i prístupom.

Pavol P.

David I.

Vierka je veľmi príjemná, má veľmi profesionálny prístup, vždy po každej hodine posiela materialy čo sme sa učili čo som nevedel a všetko mi to zhrnie do emailu. Je naozaj vzdelaná je vidieť že angličtinu ovláda na vysokej úrovni a navyše sa mi páči že ju učí zábavnejšou formou. Určite odporúčam.

David I.