Trapasy s výslovnosťou anglických slovíčok

BLOG anglická výslovnosťanglický slovníkangličtinaCambridgedoučovanieGoogle Translator

Your death is coming” (tvoja smrť prichádza) – tieto slová som povedala 10 ročnému dievčatku s úsmevom na tvári, keď jej ocino prichádzal domov. Chcela som len povedať “Your dad is coming” (tvoj oco prichádza). Dievčatko sa na mňa pozrelo veľkými očami, no keďže sme sa poznali, veľmi rýchlo sme si to vysvetlili :-). Chcete sa podobným problémom vyhnúť? V tom prípade by ste sa mali:

  1. učiť slovíčka spolu s výslovnosťou
  2. nebáť sa vysloviť slovíčko nahlas
  3. cvičiť tvárovú gymnastiku a výslovnosť jednotlivých hlások
  4. predstaviť si situácie, v ktorých dané slovíčko použijete
  5. počúvať pozorne a vnímať, kde robím chybu
  6. brať každú skúsenosť s humorom

1. Učiť sa slovíčka spolu s výslovnosťou

Predstavte si, že poviete “What a lovely bitch” (aká pekná k…a), namiesto “What a lovely beach” (aká pekná pláž).  Ak ste muž a stojíte vedľa partnerky, zarobili ste si na problém. Dajte pozor, možno už letí jedna. Aj pre takéto trapasy je anglická výslovnosť viac než dôležitá. Učte sa tak, ako sa učia anglické detinajskôr rozprávanie, výslovnosť a až potom písaná forma. Je to tak prirodzenejšie. Ak sa učíte nové slovíčko, vždy si skontrolujte v online slovníku jeho výslovnosť a následne sa ho naučte s celou vetou. Týmto spôsobom sa vám to lepšie vryje do pamäte.

Tip: Z mojej skúsenosti sa mi najviac osvedčil Cambridge online dictionary, kde je nahovorená anglická i americká výslovnosť. Zopakujte si slovíčko nahlas aspoň tri krát na základe počutého. Ďalší známy zdroj pre výslovnosť je Google Translator, kde už ale nie je rozlíšená britská a americká výslovnosť.

2. Nebáť sa vysloviť slovíčko nahlas

Tým, že si pozriete, ako sa slovíčko vyslovuje a dokonca si ho aj vypočujete je prvý krok – pasívne prijímanie. Ak ho však sami nevyslovíte, nie je možné sa ho naučiť správne vyslovovať. Nebojte sa toho a nahlas zopakujte, čo ste počuli. Môžete dokonca dabovať hercov alebo si spievať obľúbenú pesničku nahlas. Získate tak sebadôveru v rozprávaní a budete rozprávať hlasnejšie a prirodzenejšie. Dabovaním textov si zároveň cvičíte aj správnu intonáciu a melódiu jazyka.

Tip: Nahrajte si svoj vlastný hlas na diktafón (na začiatku je to pre každého divné počuť svoj hlas, to prejde) alebo s použitím mobilu a porovnajte si ho s nahovoreným slovíčkom alebo textom, ktorý ste si práve vypočuli. Takýmto spôsobom uvidíte, či to vyslovujete správne. Ak sa ho totiž naučíte nesprávne, môže sa z toho vypestovať návyk, ktorý sa neskôr ťažšie odučí.

3. Cvičiť tvárovú gymnastiku a výslovnosť jednotlivých hlások

Neviete, ako vysloviť happy, work, weather? /ˈhæp.i/, work /wɜːk/, weather /ˈweð.ər/ Naučte sa, aké tvárové svaly zapájať a kde položiť jazyk a máte vyhraté. Každý cudzí jazyk má svoj typický zvuk a intonáciu. Angličtina má svoje špecifické hlásky ako : æ, ð, ɜ, ktoré nám v slovenčine chýbajú. Z toho dôvodu si musíme nacvičiť tvárové svaly a prispôsobiť ich danému jazyku. Pýtajte sa: “Kde mám položiť jazyk, ak chcem vysloviť túto hlásku?”

Tip: Každý deň venujte aspoň 5 minút nácviku výslovnosti, nahlas cvičte hlásky spolu s celými slovami. Ak vám určitá hláska robí problém, nájdite si čo najviac slovíčok s touto slabikou a niekoľkokrát ich opakujte. Napr. there, this, those, weather, atď.

4. Predstaviť si situácie, v ktorých dané slovíčko použijete

Už ste si vyhľadali slovíčko v online slovníku, poctivo ho cvičili a predsa sa vám to stále pletie s inými slovíčkami? Potom je potrebné si ho trénovať v súvislosti s určitou situáciou či frázou. Položte si otázku, v akej situácii by som mohla toto slovíčko použiť? Na letisku? S priateľmi v bare? Alebo na biznis schôdzke? Potom si zapisujte slovíčka podľa tematiky. Napr. “sheep” bude v súvislosti so zvieratami a využijeme ho pri návšteve zoo alebo farmy. Zatiaľ čo “ship”, využijeme na dovolenke pri mori. 

Tip: Zapisujte si slovíčka podľa tematiky. Napr. si predstavte, že idete na dovolenku. Čo všetko robíte? Kde idete? Čo vidíte? Zapisujte si slovíčka, ktoré vás v tejto súvislosti napadnú. Môžete si kúpiť aj detský obrázkový anglický slovník alebo obrázkový slovník pre dospelých, ktorý vám v tomto uľahčí prácu.

5. Počúvať pozorne a vnímať, kde robím chybu

Ak počúvate určitý text, venujte mu plnú pozornosť. Všímajte si, ako sa vyslovujú slovíčka, ktoré vy vyslovujete inak. Zapíšte si ich a priebežne opakujte. Vždy sa po nejakom čase k nim vráťte, aby sa vám vryli do dlhodobej pamäti.

Tip: Vypestovali ste si zlý návyk a vyslovujete slovíčko už automaticky nesprávne? Opakujte si ho každý deň aspoň päť minút a dajte dôraz na tú slabiku, kde robíte chybu. Napr. ak vyslovujete slovíčko “tired” na konci nesprávne, dajte dôraz na druhú slabiku a vyslovte /taɪəd/.

7. Brať každú skúsenosť s humorom

Stal sa vám trapas a vy ste si až teraz prečítali tento článok? Alebo sa bojíte vôbec niečo povedať, len aby ste sa nestrápnili? Nech je ako chce, každú skúsenosť berte s humorom, s nadhľadom a dávkou trpezlivosti. Buďte otvorený robiť chyby a vyjsť zo svojej zóny komfortu. Práve to nás posúva vpred a dáva nám motiváciu sa zlepšovať. Ak si z vás niekto bude robiť nemiestne žarty kvôli vašej výslovnosti, vedzte, že on má vnútorný problém, nie vy.

Tip: Predstavte si, ako sedíte v lietadle vedľa rodeného Angličana a rozprávate sa s ním s typickým anglickým prízvukom. Smejete sa a uvoľnene udržiavate konverzáciu. Aj takéto príjemné predstavy nám dodávajú odvahu začať rozprávať a prekonať bariéru diskomfortu.

Kurzy priamo pre teba

KURZY PRE DETI
KURZY PRE DOSPELÝCH
KURZY PRE FIRMY
KURZY NA MIERU

Mohlo by ťa zaujať...

Anglicka škola Londýn
Londýn
Školský systém v Anglicku- 8 rozdielov na základnej škole, ktoré ma milo prekvapili

Skúsenosti so školou, kde chodili dievčatá, ktoré som opatrovala.

PREČÍTAŤ
Dvojjazyčné knihy
dvojjazyčné knihy
5 tipov, ako si vybrať dvojjazyčnú knihu

Vyberaj podľa úrovne, témy, MP3, gramatiky, cvičení a obrázkov, ktoré ťa budú baviť.

PREČÍTAŤ
dvojjazyčné knihy
Máš aj ty svoju dvojjazyčnú (bilingválnu) knihu pri učení angličtiny?

7 dôvodov, prečo používať bilingválnu knihu pri učení angličtiny.

PREČÍTAŤ
VŠETKY ČLÁNKY

30min. konverzácie v angličtine bezplatne

HOVOROVÁ ANGLIČTINA
Popri práci v Londýne som navštevovala kurzy angličtiny u rodených Angličanov, kde som sa dozvedela množstvo vychytávok hovorenej angličtiny, ktoré môžem naučiť aj teba.

POHOVOR V ANGLIČTINE
Taktiež som absolvovala množstvo pohovorov (najzaujímavejší bol mimochodom v Googli), takže ťa môžem pripraviť na pohovor v angličtine a jeho úskalia.

BUSINESS ANGLIČTINA
Robila som v medzinárodnej firme, kde bola angličtina pri pracovných cestách nutnosť. Ak si v podobnej situácii a potrebuješ svoju pracovnú angličtinu vyšperkovať, som tu pre teba.

Ak chceš svoju angličtinu zlepšiť prakticky, ponúkam ti úvodnú polhodinu konverzácie BEZPLATNE,
kde spolu zistíme, na čom potrebuješ popracovať.

Antispam

Zaškrtnite, koľko má ruka prstov:

     
David I.

Vierka je veľmi príjemná, má veľmi profesionálny prístup, vždy po každej hodine posiela materialy čo sme sa učili čo som nevedel a všetko mi to zhrnie do emailu. Je naozaj vzdelaná je vidieť že angličtinu ovláda na vysokej úrovni a navyše sa mi páči že ju učí zábavnejšou formou. Určite odporúčam.

David I.

Peter M.

Ďakujem za prípravu na pohovor v angličtine. Vidno, že Vierka prešla tiež mnohými pohovormi v zahraničí od miestnych firiem až po Google a vedela tak poradiť prakticky k veci. Po týždni konverzácií som na pohovore nemal problém, pýtali sa presne to, čo sme trénovali. Asertívne, pozitívne, profi ale zároveň trochu žoviálne ľudsky. Odporúčam.

Peter M.