Čo ma naučil o angličtine Londýn?

BLOG angličtinadoučovanieLondýn

Smutný začiatok … I started from the scratch

S angličtinou som sa prvýkrát stretla na gymnáziu a pravdu povediac, veľmi sme si nepadli do oka. O jednotke na vysvedčení som mohla len snívať. Prečo? Možno preto, že hodina bola obmedzená na učenie sa slovíčok a preklady z AJ do SJ, prípadne doplňovačky do cvičení. Možno preto, že spomedzi ďalších predmetov, som na ňu jednoducho nemala čas. A dospela som k záveru, že na jazyky skrátka nemám talent. Nech už to bolo akokoľvek, ak by mi vtedy niekto povedal, že tento jazyk budem niekedy učiť, asi by som ho rovno poslala na psychiatrické vyšetrenie. Ani s nemčinou to nebola žiadna sláva. Jednoducho, jazykom som sa zďaleka vyhýbala až do doby, kedy som sa rozhodla ísť do zahraničia.

Zlom- vyjsť z komfortnej zóny

Po skončení univerzity som vedela, že bez jazykov si prácu nájdem veľmi ťažko. Rozhodla som sa, že tomu dám ešte jednu šancu a skúsim to tentokrát v zahraničí. Mala som šťastie. Kamarátka robila aupair v Londýne a dovolila mi zostať u nej 2 týždne, aby som si našla prácu. Tesne pred skončením lehoty 2 týždňov mi ako blesk z jasného neba zazvonil telefonát, že ma príjmu do “Česko-Anglickej” rodiny ako au pair. A tým to všetko začalo. Ide sa do Londýna!

Anbgličtina doučovanie Londýn konverzácia

Stratégia- nechať sa donútiť prostredím

Akonáhle som nastúpila do môjho nového zamestnania, snažila som sa vymyslieť stratégiu, ako sa naučiť po anglicky. Jazykové kurzy som odmietala s tým, že to bude opäť len o bifľovaní sa slovíčok a gramatike. Odolávala som tomu niekoľko mesiacov, až som sa rozhodla predsa len to s kurzom skúsiť. Prihlásila som sa na kurz, kde boli takmer všetci španielsky hovoriaci študenti a ani jeden Slovák, hurá! Od toho momentu som mala takú obrovskú motiváciu naučiť sa jazyk, že ste ma mohli nájsť so zošitom v ruke na autobusovej zastávke či v metre. Každú voľnú milisekundu som strávila čítaním článkov, kníh, pozeraním videí, rozprávaním sa so španielskymi kamarátmi a dokonca som si pospevovala anglické pesničky. Jednoducho som sa obklopila angličtinou na 100%.

Čo mi najviac pomohlo

Jazykový kurz som mala 3-krát do týždňa. No zvyšok času bolo na mne, ako sa v tomto jazyku zdokonalím. Tým, že som v rodine mohla rozprávať po česky resp. slovensky, bola som nútená viac študovať. Zo začiatku som sa nevedela poriadne dohovoriť so spolužiakmi, až po čase sa z nich stali kamaráti, s ktorými som trávila čas aj mimo hodín. Dovtedy som:

A potom to prišlo!

Zrazu mi moja spolubývajúca povedala, že moja angličtina sa o dosť zlepšila a ja som tomu nemohla uveriť. Vôbec som si neuvedomovala svoj progres a to, že začínam rozprávať plynulo, bez strachu z rozprávania. 

V čom tkvie tajomstvo úspechu?

Uvedomila som si, že to, čo mi najviac pomohlo, bolo to, že som sa nechala pohltiť činnosťami, pri ktorých som stratila pojem o čase. Keď som čítala moje obľúbené články, brala som to ako zábavu a nie prácu. Keď som pozerala TV relácie, brala som to ako oddych a nie povinnosť. Keď som sa učila naspamäť krátke články či pesničky, robila som to s radosťou a nadšením. Dokonca som samú seba nahrávala na diktafón a potom som sa prehrávala – nič príjemné, počuť svoj vlastný hlas, ale nevadilo mi to :).

Rada na záver

Robte to, čo máte radi. Aký typ videí obvykle pozeráte? Zábavné, motivačné alebo športové? Nájdite si takéto videá v angličtine. O akých veciach najviac rozprávate? O zvieratách? O cestovaní? Nájdite si jednoducho písané články o tejto téme. Ak sa vám od nich nechce odtrhnúť, ste na správnej ceste. Ak nemáte možnosť rozprávať sa s niekým po anglicky, učte sa články alebo konverzácie naspamäť, ktoré sa vám páčia. Uvidíte, že táto metóda vám umožní pochytiť správnu štruktúru viet v bežnej konverzácii. 

Verím, že vám moja skúsenosť pomôže nájsť tú správnu stratégiu pri učení, aj keď práve nie ste v zahraničí. Brake the leg!

Kurzy priamo pre teba

KURZY PRE DETI
KURZY PRE DOSPELÝCH
KURZY PRE FIRMY
KURZY NA MIERU

Mohlo by ťa zaujať...

dvojjazyčné knihy
Máš aj ty svoju dvojjazyčnú (bilingválnu) knihu pri učení angličtiny?

7 dôvodov, prečo používať bilingválnu knihu pri učení angličtiny.

PREČÍTAŤ
Dvojjazyčné knihy
dvojjazyčné knihy
5 tipov, ako si vybrať dvojjazyčnú knihu

Vyberaj podľa úrovne, témy, MP3, gramatiky, cvičení a obrázkov, ktoré ťa budú baviť.

PREČÍTAŤ
Anglická výslovnosť
anglická výslovnosť
anglický slovník
angličtina
Cambridge
doučovanie
Google Translator
Trapasy s výslovnosťou anglických slovíčok

Ako som dievčatko vystrašila, že prichádza jej smrť a nie jej oco? Ako na správnu výslovnosť?

PREČÍTAŤ
VŠETKY ČLÁNKY

Hodina konverzácie v angličtine bezplatne

HOVOROVÁ ANGLIČTINA
Popri práci v Londýne som navštevovala kurzy angličtiny u rodených Angličanov, kde som sa dozvedela množstvo vychytávok hovorenej angličtiny, ktoré môžem naučiť aj teba.

POHOVOR V ANGLIČTINE
Taktiež som absolvovala množstvo pohovorov (najzaujímavejší bol mimochodom v Googli), takže ťa môžem pripraviť na pohovor v angličtine a jeho úskalia.

BUSINESS ANGLIČTINA
Robila som v medzinárodnej firme, kde bola angličtina pri pracovných cestách nutnosť. Ak si v podobnej situácii a potrebuješ svoju pracovnú angličtinu vyšperkovať, som tu pre teba.

Ak chceš svoju angličtinu zlepšiť prakticky, ponúkam ti úvodnú hodinu konverzácie BEZPLATNE,
kde spolu zistíme, na čom potrebuješ popracovať.

Antispam

Zaškrtnite, koľko má ruka prstov:

     
David I.

Vierka je veľmi príjemná, má veľmi profesionálny prístup, vždy po každej hodine posiela materialy čo sme sa učili čo som nevedel a všetko mi to zhrnie do emailu. Je naozaj vzdelaná je vidieť že angličtinu ovláda na vysokej úrovni a navyše sa mi páči že ju učí zábavnejšou formou. Určite odporúčam.

David I.

Pavol P.

Vierka je spoľahlivá a trpezlivá. Pomohla mi hlavne konverzovať v angličtine. Je vidno, že žila v Londýne, jazykom i prístupom.

Pavol P.